Zen Kanji

verimlilik

Zen Habits (Leo Babauta) - Turkish

Bir kalıcı sifresiz Masası 3 Adımlar

Bir zamanlar, benim büro Şu anda üzerinde çalışan tüm şeyleri - değil şey I wasn't working düzinelerce: notları sonrası söz olan, telefon numaraları, makale, eğe için ile darmadağın oldu şeyler için yığıtlar sonra çalışır.Eğer hiç mi ben de bunu organize etmek ve meşgul [...]


Bir zamanlar, benim büro Şu anda üzerinde çalışan tüm şeyleri - değil şey I wasn't working düzinelerce: notları sonrası söz olan, telefon numaraları, makale, eğe için ile darmadağın oldu şeyler için yığıtlar sonra çalışır.Ben de bunu organize etmek ve meşgul ben hiç onu yaptı, bunu kısa bir süre sonra karaya oturmak da silinir.

Bu ayrı bir hikaye bugünün.Bu gün, masam her zaman, ben üzerine çalışıyorum Bir şey dışında, ve belki de bir defter ve kalem notlar, fikir veya aşağı not düşme için açık-DOS olarak da geliştirdi.Bu bir özgür duygu's ...bana yatıştırır ...bunu azaltır stres ve kaos ...kesinlikle şeyler bulmak için kolaylaştırır ...ve bunu yapan daha verimli ve üretken.

Nasıl dönüşüm yapmak mi? Evet, bu kolay bir yolculuk değil, ben yıllardır geliştirdik, ancak temel adımları aşağıda açıklanmaktadır.Hatırlanması gereken en önemli şeybir yerde bir sistem olması gerekir, ve sizin sistem takip öğretmek gerekir.Aksi takdirde, sadece Masanı temiz ve pis yeniden alır.

Çok mevcut sistemin (as Ben yolda çalışıyor olduğunuz şeyler için) karşı neredeyse tamamen alınmıştır" Getting Things Done "David Allen tarafından(aracılığıyla Lifehacker & 43 Klasörler ).Eğer henüz bir okunmali.

Burada sistemin:

1.İlk olarak, büro her şeyi almak ve çekmeceleri, ve büyük bir küme içinde konulmaları.Put it in your "in basket” (if it doesn’t fit, pile it next to your desk or something).From now on, everything that comes in must go in your in basket, and you process everything as below.

2.Bu süreç en aşağı gelen servet.Never re-sort, never skip a single piece of paper, never put a piece of paper back on the pile.Do what needs to be done with that paper, and then move on to the next in the pile.The options: trash it, delegate it, file it, do it, or put it on a list to do later.In that order of preference.Do it if it takes 2 minutes or less to complete.If it takes more, and you can’t trash, delegate or file it, then put it on a list of to-dos (more on your to-do list in another post).

3.Repeat at least once daily to keep desk clear.Günün sonu iyi olur, ama işleme eğilimi ve düzenli olarak ben günlük git.Once you’ve processed your pile, your desk is clear.You’ve trashed or filed or somehow put everything where it belongs (not on top of your desk or stashed in a drawer).Keep it that way.You must follow the system above: put everything in your inbox, then take action on each piece of paper in the inbox with one of the steps listed.If an item is on your to-do list, you can keep the paper associated with it in an "Action” folder.But you must regularly (daily or weekly) go through this folder to ensure that everything is purged.

It’s that simple.Have a phone number on a post-it? Don’t leave it on top of your desk.File it in your rolodex or contacts program.Have something you need to work on later? Don’t keep the papers on top of your desk.Put it on your to-do list, and file the papers in your Action folder.File or trash or delegate everything else.

Leaving stuff on top of your desk is procrastination (and as a procrastinator, I should know).If you put it off until later, things will be sure to pile up on your desk.Deal with them immediately, make a decision, take action.

What I’ve described is a good habit to learn, but it takes time to learn it.You’ll slip.Just remind yourself, and then do it.Soon it’ll be a habit you have a hard time breaking.And trust me, once you’re used to your desk being clear, you won’t want to break this habit.

Bazı linkler:

See also:

zen-productivity ++
My Morning Routine
Nasıl Erken Kalkan oldu
Su gibi Mind
Benim GTD Uygulama
Recipe bir Daire Mide için
Zen Habits - Turkish
Sitede ara: